تاریخچه
 

گیاهان خودرست که ما نام آنها را به علف هاي هرز تغییر داده ایم، از جمله تنش هاي زنده و عوامل خسارت زای محصولات زراعي/باغی هستند که همواره حضور آنها در زیست بوم های کشاورزی (و حتی غیر کشاورزی) مورد توجه پژوهشگران، مدیران  و تولید کنندگان بخش کشاورزی قرار گرفته است. در كشور ایران، اولين تحقيقات در زمینه علف هاي هرز در وزارت كشاورزي از سال 1319 در اداره كل بررسي و بنگاه اصلاح بذر شروع و اولين كتاب فارسي در زمینه علف هاي هرز توسط مهندس عين الله بهبودي در سال 1339 به چاپ رسيد. در همان زمان، اساتيدي نظير دكتر اسفنديار اسفندياري، دكتر حبيت الله ثابتي و دكتر محمد صانعي شريعت پناهي فعاليت خود را در اين زمينه در موسسه بررسي آفات و بيماري هاي گياهي و دانشگاه تهران آغاز نمودند. با آغاز فعاليت موسسه بررسي آفات در سال 1339 تحقيقات علف هاي هرز در كشور منسجم تر گرديد و در آن زمان پژوهش هاي متعددي توسط آقايان دكتر مظاهري و مهندس مداح آغاز شد. در سال 1344 اولين پايان نامه علف هاي هرز در مقطع كارشناسي ارشد، بوسيله آقاي مهندس سيد محمدرضا موسوي در دانشكده كشاورزي كرج به رشته تحرير در آمد. در دهه 1340 تا 1350 برخي از پيشكسوتان اين علم، نظير آقايان مهندس حسين ميركمالي، مهندس حسين فاطمي و مهندس سيد احمد فقيه به جمع محققان علف هاي هرز در موسسه بررسي‌ آفات و بيماري هاي گياهي پيوستند. تا اواسط دهه هفتاد، تحقيقات علف هاي هرز در كشور توسط پژوهشگران رشته های حشره شناسي و بيماري شناسي علاقه مند به اين شاخه علم گياه پزشكي انجام می شد. اواخر دهه هفتاد و اوايل دهه هشتاد با راه اندازي دوره كارشناسي ارشد علف هاي هرز در دانشگاه هاي فردوسی مشهد و تهران و فارغ التحصيلي برخي از متخصصان اين رشته از دانشگاه هاي خارج و داخل، علم علف هاي هرز به عنوان شاخه اي منفك شده از علم گياه پزشكي در كشور شروع به فعاليت نمود. در همين ايام تفكر تاسيس انجمن علوم علف هاي هرز ايران در بين متخصصان اين علم در كشور قوت گرفت و نهايتا در سال 1380 هيات موسس اين انجمن متشكل از آقايان دكتر محمدحسن راشد محصل از دانشگاه فردوسي مشهد، دكتر حميد رحيميان مشهدي و دكتر حسن عليزاده از دانشگاه تهران، دكتر محمدعلي باغستاني ميبدي، دكتر اسكندر زند، مهندس پرويز شيمي و خانم دكتر فريبا ميقاني از موسسه تحقيقات گياهپزشكي كشور، دكتر حسين غديري از دانشگاه شيراز، دكتر جعفر اصغري از دانشگاه گيلان، دكتر حسين موسوي نيا از دانشگاه شهيد چمران اهواز، دكتر محمد عبداللهيان از موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند و دكتر محمد بازوبندي از مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبیعی خراسان رضوي تشكيل گرديد.
با تشكيل هيات موسس، پيش نويس اساس نامه انجمن تهيه گرديد و بدين ترتيب اولين مجمع عمومي انجمن علوم علف هاي هرز ايران به منظور تعيين هيات مديره و تصويب اساسنامه در 18 خرداد ماه سال 1381 در موسسه تحقيقات آفات و بيماريهاي گياهي تشكيل گرديد و در حال حاضر، پنجمین دوره هيات مديره اين انجمن مسئوليت اجرايي آن را عهده دار مي باشد.
با پيگيري به عمل آمده از سوي انجمن و بخش تحقيقات علف هاي هرز، مجوز مجله علمي پژوهشي " دانش علف هاي هرز´در تاريخ 12 اسفند ماه 1382 از سوي وزارت علوم تحقيقات و فن آوري صادر و اولين شماره اين نشريه در تابستان 1384 منتشر گرديد.
هيات مديره اين انجمن در تابستان سال 1384 تصميم به برگزاري همايش ملي مستقل (بصورت دو سالانه) گرفت. بر همين اساس، اولين همايش علوم علف هاي هرز ايران در بهمن ماه سال 1384 در محل موسسه تحقيقات گياهپزشكي كشور با ارائه 157 مقاله علمي برگزار گرديد. در همايش هاي دوم و سوم اين انجمن كه به ترتيب در بهمن ماه سال هاي 1386 و 1388 در مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبیعی خراسان رضوي در مشهد و مركز آموزش بانك كشاورزي در بابلسر برگزار گرديد، به ترتيب 229 و 327 مقاله به صورت شفاهي و پوستر ارائه گرديد. دوره های بعدی همایش به ترتیب در اهواز(1390)، کرج(1392)، بیرجند(1394)، گرگان(1396)، مشهد(1398) و تهران(1400) برگزار شد.

اين انجمن افتخار دارد كه به عنوان انجمنی مستقل در كنار دو انجمن حشره شناسي ايران و انجمن بيماري شناسي گياهي ايران، برگزار كننده شانزدهمين تا نوزدهمين كنگره گياه پزشكي ايران نیز باشد. در حال حاضر، اين انجمن با 150 عضو پيوسته از دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي مختلف كشور در محل بخش تحقيقات علف هاي هرز موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور فعاليت دارد.

6.1.9.0
گروه دورانV6.1.9.0